ReAkcja za burtą

Plakat A3 + Logo

Będzie to już szósta ReAkcja, która niezmiennie od początku rozgrywa się na jeziorze Żywieckim w Zarzeczu, na terenie ośrodka wypoczynkowego Neptun.

Tym razem data to 24 czerwca, start godzina 12:00.

Każda ReAkcja to dla nas wyzwanie i wielka motywacja do działania aby przygotować ciekawe wydarzenia.

W zeszłym roku dzięki wspaniałej współpracy Beskidzkiego WOPR a także Policji udało nam się przeprowadzić symulowaną akcję ratowniczą wywróconego jachtu mieczowego, która to akcja oprócz ciekawego widowiska jest przede wszystkim narzędziem potrzebnym służbom ratowniczym, które mogą w praktyce ćwiczyć podejmowanie ludzi z wody, pierwszą pomoc i ratowanie sprzętu wodnego.

W zeszłym roku po raz pierwszy młodzi ratownicy WOPR praktycznie z niewielką tylko asystą z brzegu, szefa bazy wyszkolenia, Pana Jerzego Ziomek mogli sprawdzić swoje umiejętności i działanie w zespole, oraz zweryfikować wszystko czego dotychczas się nauczyli w szkole ratownictwa.

To ważne w ich fachu aby nieustannie poddawać się praktycznym ćwiczeniom, po to by zachować kondycję w działaniu i to działanie umacniać.

Ma to bowiem bezpośrednie przełożenie na jakość wykonywanej przez nich pracy, co w prostocie oznacza, skuteczność w udzielaniu pomocy ludziom w sytuacji zagrożenia.

Zainteresowanie ReAkcją wzrasta, świadczy o tym choćby fakt, że w tym roku do współpracy zaangażowały się takie jednostki ratownicze jak OSP Bystra w tym Grupa ratunkowo-poszukiwawcza z psami, oraz OSP Kurów. Dzięki nim w tym roku zobaczycie w przybliżeniu na czym polega i jak wygląda praca czy to ratownika górskiego, czy ratownika medycznego na karetce, czy pracownika straży pożarnej a co najważniejsze jak wygląda współpraca wszystkich tych służb razem. Bowiem należy mieć świadomość, że współdziałanie tych grup i ich wzajemne zrozumienie to klucz to sukcesu w tym aby mogli stanowić dla siebie wsparcie podczas ratowania i tym samym podnosić skuteczność swoich wspólnych działań.

Będziemy starali się zatem pokazać to współdziałanie podczas wydarzeń ReAkcji. Najmłodsi uczestnicy ReAkcji będą mogli stać się przez chwilę strażakiem ubranym w cały osprzęt, który będzie znajdował się do ich dyspozycji. Siąść za kierownicą wozu strażackiego lub wdrapać się po jego drabinie, lub obejrzeć wnętrze karetki i ilość znajdującego się w niej sprzętu ratunkowego.

Dla tych co chcą się dowiedzieć co zrobić aby zostać ratownikiem, czekają ratownicy medyczni i wodni, którzy bardzo chętnie odpowiedzą na Wasze pytania.

Jeśli nigdy nie miałeś okazji poznać zasad udzielania pierwszej pomocy, będziesz miał do dyspozycji fantomy, dzięki którym podniesiesz swoją świadomość – jeśli nie jesteś żeglarzem, ani fascynatem żadnych sportów ale choćby prowadzisz samochód, to ta wiedza jest także dla Ciebie. Wszystkich miłośników zwierząt zapraszamy do poznania naszych dzielnych psiaków ratowników, które oprócz pokazu swych umiejętności ratowniczych z pewnością dadzą się podrapać za uchem nawet dla tych najmłodszych.

ReAkcja to także świetna okazja aby uczestnicy mogli poczuć nieco adrenaliny bo tak jak i w zeszłym roku już od dziś trwają zapisy do wzięcia udziału w tak zwanej wywrotce kontrolowanej, co oznacza tyle iż można wraz ze sternikiem prowadzącym przy odpowiednim zabezpieczeniu ze strony WOPR dokonać wymuszonej wywrotki jachtu typu Omega i przeżyć moment, w którym pośrednio stajemy w obliczu zagrożenia.

Aby zostać dopuszczonym należy uprzednio przejść panele pomocowe, na których dowiadujemy się podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa i udzielenia pierwszej pomocy. Po zebraniu całej punktacji uzbrojeni w niezbędną wiedzę o zachowaniu się na wodzie śmiało możemy spróbować swoich sił podczas wywracania się jachtu.


Jest to wywrócenie na małej jednostce pływającej, zdolnej do postawienia, niemniej w tym ćwiczeniu nie chodzi o stawianie jachtu z wody, gdyż przy większych jachtach żaglowych załoga nie będzie w stanie samodzielnie postawić jednostki. Bardziej chodzi o zachowanie zimnej krwi w trudnej sytuacji i poznanie podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa, tak aby nie stracić opanowania i móc pomóc sobie i innym wyjść cało z opresji.


Wraz z zachodzącym słońcem będziecie mogli pobawić się w rytmie rockowej muzyki. Dlatego nie może Was tam zabraknąć, zapamiętajcie datę, 24 czerwca godzina 12:00, ośrodek Neptun w Zarzeczu. Czeka na Was wiele atrakcji i pożytecznej wiedzy w pigułce. Jeśli chcecie aktywnie i bezpiecznie spędzać swój wolny czas to musicie tam być i spróbować tego co dla Was przygotowaliśmy.
Obok znajduje się Ankieta uczestnictwa w wywrotce, wyślij ją do nas na: re.akcja.za.burta@gmail.com
Czas na jej wypełnienie jest właśnie teraz. Przyłącz się do nas i zdobądź pieczęci wiedzy! Czekamy na Twój ruch.

Do zobaczenia.