Jak przygotować się na kurs żeglarski

Większość zajęć zaczyna się od części teoretycznej, dlatego warto mieć ze sobą jakiś notatnik i długopis to pozwoli nam zapamiętać więcej wiedzy z tej części zajęć. Do powtórki przy da się również książka z niezbędną wiedzą żeglarską, jeśli masz już jakąś książkę to śmiało przynieś ją na zajęcia z długoletniej historii w książkach zmienia się zazwyczaj dział dotyczący przepisów a reszta jest bez zmian. W większości starszych książek znajdziemy dużo obszerniejszą wiedzę niż w przypadku aktualnych. to tyle na temat teorii czas napisać o zajęciach praktycznych.

Po wykładach czas iść na wodę ale jak się ubrać i co zabrać ze sobą by nie zrobić sobie krzywdy i dotrwać z u śmiechem do końca dnia.

Trzeba się przygotować na każdą pogodę adekwatnie do terminu Twojego kursu inaczej będzie wiosną i jesienią niż latem.

W letnie upalne i słoneczne dni powinniśmy się ubrać w koszulkę z krótkim rękawem typu T-shirt, krótkie spodenki, pełne sportowe obuwie z miękką podeszwą dla wygodnego poruszania się, nakrycie głowy najlepiej czapeczkę z daszkiem by chronić naszą głowę od słońca. Na taką pogodę niezbędne będą również okulary przeciw słoneczne najlepiej polaryzacyjne z dobrymi filtrami UV, przynajmniej UV 400, nie zapomnijmy wziąć ze sobą butelki z wodą do picia.
Przy mocno słonecznych dniach może się przydać krem do opalania, w żargonie żeglarskim mówi się że słońce na łodzi opala 3 razy mocniej, ponieważ świeci na nas bezpośrednio jak i odbija się od powierzchni wody, od żagli i jasnych elementów łodzi. Pływając na żaglach przy takiej pogodzie wiatr chłodzi naszą skórę co sprawia że od razu nie czujemy palącego naszą skórę słońca, poczujemy jak zejdziemy na ląd lecz wtedy może być już za późno.
Na pokładzie niemile widziane jest poruszanie się boso, w klapkach czy w tzw Japonkach, niesie to za sobą ryzyku urazu stopy i pośliźnięcia się. Niektórzy instruktorzy w takim obuwiu nie wpuszczą nas nawet na pokład.

Ponadto uważam że warto mieć ze sobą w plecaku całe kompletne ubranie łącznie z bielizną, skarpetkami i butami na wypadek przypadkowego zamoczenia się lub wypadnięcia za burtę, każdemu może się to zdarzyć. Dodatkowo lekką bluzę jeśli zrobiło by się nam chłodno.

Rękawiczki żeglarskie będą bardzo pomocne przy pracach na pokładzie co uchroni Cię od otarć dłoni. Rękawiczki żeglarskie różnią się od rowerowych tym że mają dłuższą ochronę na palcach, mogą się zdarzyć rękawiczki z pełnymi palcami. Jeśli masz zamiar wybrać się bez rękawiczek to lepiej weź ze sobą rowerowe jeśli masz będzie to lepsze niż nic.

W naszej szkole wszyscy bezwzględnie pływamy w kamizelkach asekuracyjnych, wiem że może być to niewygodne lub być w tym gorąco ale zrozum że jest to dla Twojego bezpieczeństwa.

Jak wiadomo pogoda zmienną jest dlatego trzeba również mieć w plecaku w zanadrzu kurtkę i spodnie przeciw deszczowe, nie zaszkodzą również kalosze. Może się zdarzyć na kursie że będziecie pływać cały dzień w deszczu jeśli do egzaminu tuż tuż a nie wszystkie manewry zostały jeszcze przećwiczone i trzeba nadrabiać materiał bez względu na deszcz.

W wiosenne i jesienne dni trzeba się bardziej nastawić na chłodne wiatry a co za tym idzie ciepłe ubrania. W tym przypadku trzeba popatrzeć na powyższy tekst niejako od tyłu czyli główne ubranie to ciepła bluza, kurtka i spodnie przeciw deszczowe oraz ciepłe buty najlepiej nieprzemakalne, obowiązkowo trzeba mieć ze sobą czapkę zimową gdyż na wodzie wiatr będzie bardziej odczuwalny a szkoda się przeziębić już pierwszego dnia kursu. Tak jak powyżej zawsze powinniśmy mieć ze sobą komplet zapasowych ubrań na wypadek wypadnięcia za burtę.
okulary przeciw słoneczne również mogą się przydać.

Osobiście uważam jako doświadczony żeglarz i instruktor że warto mieć ze sobą za dużo rzeczy ( ubrań) niż za mało, rozebrać zawsze się możemy jeśli zrobi się cieplej ale gdy się ochłodzi lub spadnie deszcz to może być problem jeśli nie mamy ze sobą dodatkowej odzieży.

Dodatkowo na pierwsze zajęcia w naszej szkole Santorini proszę przynieść oryginalne karty zgłoszeniowe oraz zgody rodziców dot. osób niepełnoletnich

Pozdrawiam Serdecznie
Tomasz